Tauriin – veganile elutähtis

Tauriin on väävlit sisaldav orgaaniline hape, mis liigitatakse üldiselt aminohapete alla, kuigi ühendi keemiline koostis aminohapete üldstruktuuri päris täpselt ei järgi. Tauriin on vajalik närvisüsteemi arenguks ja talitluseks, normaalseks nägemiseks ja südametegevuseks, see kuulub sapi koostisse ning soodustab toidurasvade seedumist ja hoolitseb inimorganismi rakumembraanide stabiilsuse eest.

See on antioksüdant ja soodustab organismi puhastumist kahjulikest ainetest. Kõige rohkem leidub tauriini ajus, sest see on närvisüsteemi regulaatoraine. Kesknärvisüsteemis on olemas selle ühendi transpordiks lausa spetsiaalne süsteem. Inimese organism sünteesib seda tsüsteiinist, kuid pärast 40. eluaastat väheneb selle süntees oluliselt, seetõttu peaksid eakad inimesed tauriini tarvitamisele erilist tähelepanu pöörama.

Tauriin on inimorganismile vajalik aine, mis on väga tähtis näiteks sportlase organismi arenguks ja kasvamiseks. Eriti oluline on tauriin imikute ja laste närvisüsteemi arengus. Rinnapiimas on tauriini võrreldes muude inimorganismi vedelikega oluliselt rohkem, lehmapiimas seda aga napib.

Tauriini leidub märkimisväärses koguses ainult loomsetes toiduainetes, mistõttu peavad head tervist soovivad veganid tarbima seda juurde toidulisandina.

Erinevalt teistest aminohapetest tauriin organismi valkude koosseisu ei kuulu. Selle asemel juhib see rakumembraani tööd, reguleerides kaaliumi ja naatriumi suhet. See hoiab K ja Mg rakus ning üleliigse Na väljaspool rakku. See toimib diureetikuna, kuid erinevalt diureetilistest preparaatidest ei kahjusta see neere ega ole raku mürk. Tegelikult tauriin isegi kergendab neeruvaegusi ja on ravivahendiks mõningate neeruhaiguste korral.

Tauriini regulaarne tarbimine loob organismile kaitse happeliste protsesside suhtes ning tugevdab immuunsüsteemi, südamelihast, see stabiliseerib südamerütmi ja ennetab trombide, diabeedi teket ning turgutab ainevahetust. Kuna tauriin viib kehast välja liigse vedeliku, vähendab see vererõhku ja rahustab sümpaatilist närvisüsteemi, mis muudab selle asendamatuks abivahendiks südamehaigetele.

Tauriini tarbimine aitab hoida ka head nägemist, kuna silma võrkkestas asuvad kepikesed ja kolvikesed sisaldavad kõrges kontsentratsioonis polüküllastumata rasvhappeid, mis vajavad pidevat kaitset happelise keskkonna eest. Tauriin aitab leevendada ka diabeedi tunnuseid, stabiliseerides suhkrutaset. Eriti tähtis on tauriin inimestele, kel on kirurgiliselt eemaldatud sapipõis või kellel on maksa töös häireid.